Милица Куртовић – како бити бољи у математици од 90% кандидата широм света на SAT тесту
Матуранткиња Рачунарске гимназије Милица Куртовић остварила је веома запажен резултат на SAT тесту који се полаже у САД-у као услов за упис на колеџ. Овај стандардизовани тест, на ком се полаже енглески језик и математика, користи се широм света приликом аплицирања на универзитете. Милица жели да студира бизнис и менаџмент у Италији за шта јој је био неопходан урађен SAT тест. Постигла је 1190 поена и припала категорији оних који су тест из математике урадили боље од 90 процената кандидата из целог света који су тада полагали. Милица нам је говорила о томе шта је SAT тест, како се припремала, шта јој је највише користило од знања из Рачунарске гимназије и какви су јој планови са уписом студија.
Како изгледа полагање SAT теста?
На SАТ тесту се раде по два теста из енглеског и математике, где су задаци исто на енглеском језику. За децу која живе ван Америке SАТ се одржава неколико пута годишње. У истом термину сва деца широм света раде тест, односно по локалном времену у осам сати ујутру. Први тест из енглеског је читање (Reading) где за 65 минута треба да одговоримо на 52 питања о пет разлицитих текстова. То је веома мало времена за читање и одговарање јер текстови нису исте врсте и нису баш лаки. Први текст је из књижевности и одломак је из једне од лектира коју деца у Америци имају током њихове средње школе, два су на нивоу природних наука тј. из неких тема из биологије и географије или астрономије, један је из историје, а последњи је или о феминизму или о робству. Други тест из енглеског се ради 35 минута и има 44 питања где се тестира познавање језика. Имамо четири текста у којима док читамо исправљамо грешке које могу бити граматичке, у везу са грађењем реценице или о контексту текста, што је мало једноставније од првог теста. Након енглеског следи први тест из математике где се одговара на 20 питања за 25 минута и на другом тесту се решава 38 задатака за 55 минута. Сва питања на тесту су на заокруживање, осим последњих пет из сваког теста из математике где су слободни одговори. Сви одговори са теста се преносе на један папир где се обоји поље нашег одговора и само се тај папир прегледа. Тест може да се полазе само у одређеним интернационалним школама у свакој земљи. У Србији су то била четири центра до прошле године, а онда су се затворила два центра због чега сам морала да полажем у Загребу јер су овде била попуњена места.
Који резултат си постигла на SAT тесту?
Имала сам резултат у рангу од 1150 до 1230 поена, a коначни резултат који ми је дат је 1190 поена. Резултати се дају у рангу јер се тестови прегледају компјутерски и увек узимају у обзир да је компјутер или скенер направио неку грешку. Резултати се гледају и засебно према предметима, као и од ког процента кандидата си боље урадио. Ја сам математику урадила боље од 90 посто кандидата.
Да ли си задовољна резултатом и каква су била твоја очекивања?
Када сам први пут видела резултат нисам била толико задовољна, нисам била разочарана, али сам очекивала више. Не знам да ли сам била строга према себи или сам само очекивала много већи резултат након великог труда. После сам схватила да сам се за тест, за који се већина спрема минимум четири месеца, ја спремала мање од месец дана и када сам видела статистике, поготово за мој резултат из математике, схватила сам да сам сасвим задовољна.
Како си се припремала за полагање овог теста?
Мало мање од месец дана пре термина теста сам сазнала да ћу га полагати у Загребу. Имала сам 8 двочаса из математике и 8 двочаса из енглеског јер су толико приватни професори одлучили да ми треба, што је веома мали број часова. Претпостављам да су професори мислили да сам већ на одређеном нивоу спремна када су ми дали овако мали број часова. Припрема ми је одузимала много времена, била сам или у школи или код куће тих месец дана. Учила сам од тренутка кад дођем кући до увече када већ не могу да седим од умора. Имала сам среће јер су нам тада у новембру дали недељу дана распуста које сам максимално искористила. У то време сам имала доста да учим и за школу, што сам веома тешко постизала, али сам успела с обзиром на то да су ми се оцене из неких предмета чак и побољшале.
Колико ти је знање које си стекла у Рачунарској гимназији помогло у припреми?
Помогло ми је доста у припреми за тест из математике. У РГ-у, поред тога што учимо да решавамо тешке задатке, учимо и да их решимо на најбржи и најједноставнији начин што ми је много помогло јер SAT није толико тежак тест колико је мало времена дато за израду. На SAT-у или одмах знаш да урадиш задатак или прелазиш на следећи, нема времена за додатно размишљање. С обзиром на то који ниво математике радимо у школи сваку припрему за SAT сам пролазила са лакоћом и често имала максималан број поена и уштеђено време.
Шта ти је било најтеже током припрема и на самом тесту?
Током припрема ми је најтеже било читање (Reading) јер сам једва успевала да урадим за дато време. У току тог времена морамо да прочитамо текст, одговоримо на питања и одговоре пренесемо на папир са одговорима који предајемо, што одузима много времена. На тесту сам имала исти проблем, а уз то су дали много теже текстове од оних које сам добијала за вежбање.
Какви су ти планови у вези са уписом студија?
Аплицираћу на Универзитет у Болоњи и на два универзитета у Милану, Bocconi и Cattolica. Прва и најреалнија жеља ми је Болоња. План ми је да, који год од та три да упишем, након основних студија упишем мастер студије у Минхену. SAT тест ми је донео различите могућности за сваки од три факултета. За Болоњу не бих ни могла да конкуришем да немам урађен SAT тест. За Bocconi и Cattolica бих могла да аплицирам без овог теста, али бих морала да полажем њихове пријемне испите који су много другачији од SAT-а. Такође, да бих аплицирала за стипендије потребан ми је SAT јер стипендирање зависи од мојих резултата и од поређења са туђим резултатима.