Ученици РГ-а учествовали су на радионици “У њиховим патикама”
Радионица У њиховим патикама одржана је уз учешће ђака из Рачунарске гимназије прошле суботе, 16. априла. Интерактивна радионица, у којој је учествовало 13 школа из читаве Србије, део је ширег пројекта сарадње Агенције за избеглице Уједињених нација (UNCHR) и Министарства просвете, науке и технолошког развоја. Рачунарску гимназију сјајно су заступале ученице другог разреда Калина Стојановић и Жана Јеловац.
У радионици су учествовали ђаци из Новог Сада, Крушевца, Београда, Јагодине, Суботице, Сомбора, Бајине Баште, Неготина, Тутина и Бујановца. Радионица је била демократски и конструктивно конципирана да кроз естетске примере, дискусију и креативан однос освесте код себе и својих вршњака нелагодности везане за проблеме расизма, дискриминације и понижавајућег положаја недостојног било ког људског бића.
Запањујући су подаци о броју избеглих лица, а значајан изазов за наше будуће друштво је чињеница да сваке године има све више и више присилно расељених лица. Стога сматрам да је не само значајно, већ и неопходно едуковати ђаке на плану пружања подршке избеглицама, истакла је професорка Рачунарске гимназије и једна од полазница радионице Бојана Јањић.
Између дискусија и покушаја да се уђе у туђе патике, најважније је било то што су ученици имали прилику да упознају вршњаке из избегличке популације.
У једном сегменту радионице девојке и младићи са локала су разговарали са својим вршњацима из избегличке популације, где су једни другима постављали питања, од различитих обичаја и хране, до изазова током учења језика и интеграције. За већину учесника ово је била прва прилика да се сусретну са присилно расељеним људима, каже се у званичном саопштењу UNCHR-а.
У наставку пројекта У туђим патикама иницијатива је у рукама ученика, који имају задатак да осмисле и спроведу креативне пројекте на тему подршке избеглицама у својим локалним заједницама у укључивању у нормалан живот. Финале овог великог пројекта најављено је за новембар, када ће бити представљени сви ђачки пројекти и када ће бити одабрани најбољи.
Избеглицама је неопходна подршка свих чланова друштва да што лакше преброде трауматична искуства кроз која су прошли, и да што пре стану на своје ноге и осете се прихваћеним у новим срединама. Улога коју у том смислу имају млади људи је немерљива, поручују за крај представници UNCHR-а.