Интервју: Јанко Мировић о учешћу на конференцијама
Матурант Рачунарске гимназије Јанко Мировић учествовао је на великом броју конференција, скупова и панела из области IT-ја и предузетништва. Током средње школе увидео је значај неформалног образовања и начине на који може да стиче додатна знања и вештине у оним сферама које формално образовање не може да пружи. Учешћем на овој врсти догађаја, као и волонтирањем, Јанко је стекао велики број значајних контаката и познанстава, али и знатно обогатио свој портфолио. Посвећеност неформалном образовању кроз учешће на конференцијама није угрозила Јанков одличан успех у школи и укљученост у све сфере школског живота. Рани додир са предузетништвом кроз различите конференције, учешћа на такмичењима из области предузетништва, као и рад на тимској апликацији на mts app конкурсу омогућили су Јанку да покрене свој стартап Simply Works. О овој врсти активности, која није уобичајена за средњошколце, њеном значају, занимљивим и вредним искуствима говорио нам је Јанко.
На којим конференција и сличним скуповима си учествовао до сада и шта би издвојио као најзанимљивије?
До сада сам учествовао на преко 10 различитих конференција, углавном из домена рачунарства и предузетништва. Најзанимљивији ми је, без размишљања, био “Univerzum – demo day”. На demo day-у сусрео сам се са презентацијама различитих стартапа пред комисијом која је одлучивала о додели новчане награде за најбољи тим. Присуствовао сам, између осталих, и ““pitch-у” стартапа SignAvatar, који бих издвојио по врхунској презентацији и друштвено одговорној идеји која је увелико реализована, а која помаже глувима да се оријентишу на аеродромима и железничким станицама.
Како је кренуло твоје интересовање за овом врстом активности? Да ли учествујеш са својим другарима из разреда?
Прва конференција на којој сам учествовао је била “Покрени се – крени у бизнис” у Привредној комори Србије, на којој сам, као и на великом броју других, био са Јованом Томићем из мог одељења. Тада је већ било јасно да ћу често присуствовати оваквим догађајима. За ову конференцију сам “случајно” сазнао преко Инстаграма.
Шта ти је најзначајније што ти доноси присуство овим догађајима? Да ли би издвојио усвојена знања, стечена познанства, забаву или нешто друго?
Верујем да су ми и поред свих знања и вештина која сам стекао на овим конференцијама, најважнија познанства људи који се баве сличним стварима и крећу се у, мени важним, круговима.
Да ли нешто са конференција и панела примењујеш у свом образовању, а сада и пословању с обзиром на то да си покренуо свој стартап Simply Works?
Наравно. Посебно бих истакао значај корисничког искуства приликом стварања различитих апликација, који сам увидео на РНИДС конференцији “Дан интернет домена Србије”, где је предавање о искуству корисника одржао Дејв Бирс, чија књига “Трење” истиче значај незнатног отежавања искуства за нашег корисника, како би се подигла перципирана вредност самог производа. То је нешто о чему јако често размишљам.
Зашто је за ученике важно да учествују на различитим скуповима у области науке, предузетништва, политике и слично?
Школа је ту да нам пружи формална знања и да нас подржи у потрази за знањима која сама не може да нам пружи. Скупови су одличан начин да научимо “нешто ново” и упознамо нове људе. За већину средњошколаца, није уобичајено, за шта мислим да је грешка јер доносе невероватну вредност и нови поглед како на свет и посао, тако и на наше формално образовање.
Како си започео са такмичењима у оквиру Рачунарске гимназије? Колико ти је значајна подршка школе приликом учешћа?
Не учествујем на конвенционалним такмичењима из математике, физике и информатике јер ми никада нису била претерано интересантна. Ту “рупу” сам попунио тамичењима из предузетништва које школа организује, као и такмичењем mts app конкурс за које верујем да је одличан начин да се ученици опробају у креирању апликације од идеје до објављивања. Рачунарска гимназија је уз нас на сваком кораку такмичења: од иницијалног предлога за учешће, преко припреме и све до дана такмичења.
Какво је твоје досадашње искуство у Рачунарској гимназији? Како си се определио за РГ и да ли би је препоручио?
Окружење у Рачунарској бих назвао инспирантивним, а друштво амбициозним. Ценим то што имамо слободу да се и ван школе ангажујемо где мислимо да је важно, а да то не угрожава наше формално образовање. За РГ сам сазнао од породичног пријатеља, који је један од најуспешнијих људи које познајем, а који је РГ поставио као избор без алтернативе за IT образовање. То је било више него довољно да одлучим да упишем РГ. Препоручио бих је свима које интересује IT.
Који факултет планираш да упишеш? Имаш ли неке замисли у вези са својим даљим образовањем и усавршавањем?
Након успешно завршене Рачунарске гимназије, логичан след је Рачунарски факултет, након ког ми је жеља мастер на Универзитету Bocconi.