Одржано школско такмичење “Пословни изазов”
Победнички тим EDEN Planner који чине Нина Шешлија, Сергеј Вушковић, Kонстантин Пашић и Павле Шановић Чехранов ће представљати Рачунарску гимназију на регионалном такмичењу Пословни изазов у организацији Достигнућа младих које ће се одржати у децембру. Тим је добио награду на школском такмичењу које је одржано у нашој школи у среду, 13. новембра и на којем су изабрани представници Рачунарске гимназије и Математичке гимназије за учешће на регионалном нивоу такмичења. Одлуком жирија, члановима победничког тима ће се на регионалном Пословном изазову придружити Матеја Kовачевић.
Чланови жирија на школском такмичењу су били:
1. Миодраг Савовић, руководилац Групе за средње опште и уметничко образовање и васпитање, Министарство просвете
2. Данијела Жуковски, директорка, Пожаревачка гимназија
3. Наташа Мајстровић, eTwinning амбасадорка, наставница рачунарства и информатике, Прва београдска гимназија
4. Селена Токовић, студенткиња, бивша ученица Математичке гимназије, некадашња учесница Пословног изазова западног Балкана
5. Јанко Мировић, студент, бивши ученик Рачунарске гимназије, предузетник, оснивач компаније simplyworks
6. Немања Јовановић, програмски асистент, Достигнућа младих у Србији.
Током рада на задатку, ученицима су помагали чланови Алумни клуб Достигнућа младих:
• Душан Станојевић
• Петра Ставров.
На школском такмичењу је учестовало 7 тимова састављених од 28 ученика и ученица из Рачунарске гимназије и 5 тимова састављних од 19 ученика и ученица Математичке гимназије.
Тема Изазова је био задатак са Регионалног такмичења одржаног прошле школске године у Лесковцу.
Хајде да заједно кренемо у један мисаони експеримент… Тренутно је 2030. година, излазите из свог електричног аутомобиле и остављате га да се сам паркира, улазите у хипермаркет и на вратима вас дочекује ваш лични АИ асистент који ће вам помоћи приликом куповине, отварате апликацију и излистава вам које су вам ствари остале у фрижидеру а шта је оно што вам је потребно да бисте пратили свој недељни план исхране. Наилазите на део где је свеже воће и поврће и уместо једне мале полице са органским производима, на коју сте навикли у 2023. години, сада – само 7 година касније више од ¼ производа је органски произведено и то на пољанама у нашој земљи. Kуповина је лака јер ваш асистент са вештачком интелигенцијом бира уместо вас и без грешке се сналази у продавници…
Можете ли да поверујете у ово?
Можда за 7 година нећемо сви возити паметне електричне аутомобиле и имати личне АИ асистенте при куповини али оно што је предвиђено Декларацијом о Зеленој Агенди коју су све земље Западног Балкана потписале пре 3 године је да се до 2030. године морамо потрудити да минимално 25% наше укупне пољопривредне производње буде са органских површина. Потписивањем декларације Србија се прикључила праћењу циљева Европског зеленог плана у којем се Европска унија залаже да читава Европа постане климатски неутрална до 2050. године.
Чињеница је да смо све свеснији последица климатских промена као и значаја смањења загађења земљишта и ваздуха које би прелазак на органску производњу донео. О томе колико је органско воће и поврће здравије за конзумирање и дугорочно боље за човека не морамо причати. Ипак, у Србији се и даље органски производи проналазе само у боље снабдевеним продавницама али и по ценама које су у просеку за 80% веће од цена производа који нису органске производње. Разлог овоме јесте управо то што Србија има свега 6.000 регистрованих органских произвођача. Такође, битан податак је да се Србија са само 0,6% површина под органском производњом од укупних обрадивих површина налази на самом зачељу у Европи.
У последњих 10 година укупна површина под органским баштама се повећала за 3 пута али је Србија далеко од европских стандарда а чини се још даље од испуњења циљева декларације.
Пред вама је задатак да осмислите производ или услугу којом ћете подржати локалне пољопривреднике да пређу на органску производњу и пласирају своје производе како на локално тако и европско тржиште. Размислите шта је оно што би вашим комшијама, рођацима или родитељима било потребно да што лакше уђу у процес транзиције са “традиционалног” начина производње на органски и тиме учине велики корак не само ка смањењу загађења него и ка здравијој исхрани.
Победнички тим Рачунарска гимназија: EDEN Planner
Чланови победничког тима:
1. Нина Шешлија
2. Сергеј Вушковић
3. Kонстантин Пашић
4. Павле Шановић Чехранов
Другопласирани тим Рачунарска гимназија: UPS
Чланови другопласираног тима:
1. Елена Анђелковић
2. Ања Маченовски
3. Наталија Миленковић
4. Лазар Брдар
5. Матеја Kовачевић
Победнички тим Математичка гимназија: BioPass
Чланови победничког тима:
1. Лазар Јовић
2. Филип Радић
3. Петар Ивковић
4. Лука Вукотић
Одлуком жирија, члановима победничког тима ће се на Регионалном пословном изазову придружити Максим Црнобрња.
Фотографије са такмичења можете погледати у Галерији.