Матуранткиње РГ-а учествовале на догађају „Креативно кодирање: када технологија црта“ поводом Међународног дана девојака у ИКТ-у
Поводом Међународног дана девојака у ИКТ-у, ученице наше школе присуствовале су догађају Креативно кодирање: када технологија црта који је организовала Фондација Петља у четвртак, 27. априла 2023. године.
Матуранткиње Ива Виденов, Александра Јањушевић, Ана Савић, Милица Илић и Елена Почековић, са ученицама из Девете гимназије „Михаило Петровић Алас“ и Шесте београдске гимназије су учествовале у радионици која је реализована у Центру за промоцију науке. Радионицу је водила Александра Јованић која је ученицама показала како настају сјајна уметничка дела уз помоћ рачунара када се повежу ликовна култура, математика и програмирање. Александра је доценткиња на Факултету ликовних уметности.
Учеснице догађаја су на почетку дана поздравили Александар Јовић, помоћник министра просвете за међународну сарадњу и европске интеграције, Марјана Бркић, в.д. директорка Центра за промоцију науке, Јелена Ружичић, портфолио менаџерка Програма Уједињених нација за развој и Небојша Васиљевић, директор Фондације Петља.
Међународни дан девојака у ИКТ-у се обележава сваког четвртог четвртка у априлу. Овогодишњи међународни слоган манифестације је Digital skills for life, а више информација можете да пронађете на следећем линку.
Током радионице радили смо оно што ми познајемо као објектно орјентисано програмирање. Kористили смо радно окружење p5.js едитор. Било је веома занимљиво. Радионица је почела са уводом и упознавањем са окружењем. Прво смо цртали квадрате на позадини и учили како различите команде функционишу. Затим смо наставили да радимо и прешли смо на кругове, односно елипсе. На крају смо имали слободу да направимо нешто по свом избору. Радионица је дефинитивно била занимљива, испричале су Александра, Ива и Ана како је изгледао цео догађај.
Радионица уметничких алгоритама је кренула са упознавањем организатора и предавача. Након тога започета је тема радионице са уводном презентацијом, у којој су биле информације о Александри Јованић, предавачу радионице и њеном почетку и путу о избору каријере, као и теми саме радионице где смо научили нове ствари о генеративној уметности и неким њеним представницима. Други део радионице је био практичан, куцали смо кодове у JavaScript-у преко којих смо генерисали неке слике, на крају радионице смо добили задатак да направимо индивидуално своје слике. Наш задатак је био да осмислимо на креативан начин, да преко већ дате библиотеке примера функција и шема кодова, осмислимо нашу нову слику. Радионица је била интересантна и едукативна. Све у свему ово је било занимљиво и добро искуство, надамо се да ћемо имати још оваквих у будућности, поделиле су своје искуство са радионице Милица и Елена.