Директорка РГ-а Душа Вуковић одржала предавање у оквиру међународне конференције „Дигитално образовање 2024“
У оквиру главног програма велике међународне конференције Дигитално образовање 2024 која је одржана у Дому омладине Београд у петак, 19. априла један од предавача на презентацији Глобално напредовање технолошког образовања је била директорка Рачунарске гимназије Душа Вуковић.
Kонференцију Дигитално образовање 2024 организује Центар за образовне технологије Западни Балкан у сарадњи са Министарством просвете, Заводом за унапређивање образовања и васпитања, Заводом за вредновање квалитета образовања и васпитања, Фондацијом Петља, Kанцеларијом УНИЦЕФ у Србији, образовном иницијативом Oracle Academy и компанијом Microsoft.
Свечано отварање је организовано у виду панела чили су учесници били др Саша Стојановић, помоћник министра за дигитализацију у просвети и науци у Министарству просвете, др Златко Грушановић, директор Завода за унапређивање образовања и васпитања, Милан Симић, директор Фондације Петља, Тања Ранковић, канцеларија УНИЦЕФ у Србији, Милан Госпић, директор компаније Microsoft у Србији, Kатарина Алексић, руководитељка Центра за образовну технологију у Заводу за вредновање квалитета образовања и васпитања.
Презентација Глобално напредовање технолошког образовања коју су одржале Љиљана Кркић, Oracle Academy Program Manager и Душа Вуковић, директорка Рачунарске гимназије, била је посвећена различитим новим могућностима за организацију наставног процеса. Школе које су партнери образовног програма Oracle Academy имају могућност да користе материјале за наставу на платформи Member Hub као припрему за занимљиве часове на којима ученици кроз практичан рад могу да стекну неопходне ИТ вештине. Осмишљене су различите активности за ученике, од тога да креирају игрице, осмисле базу података за дом здравља, до комплекснијих задатака који укључују и помоћ вештачке интелигенције у обради велике количине података да би се побољшао успех на трци формуле. Поред практичног рада, процес учења се дешава и на самој платформи на којој ученици могу да читају лекције, полажу квизове и испите. У доба када ученици користе мобилне телефоне, важно је да их усмеримо да стекну навику да уређаје користе за учење, а не само за забаву и играње. Наставници могу да дођу до сертификата о савладаним програмима стучног усавршавања из области програмирања, база података и вештачке интелигенције. Ученици такође могу да стекну сертификате.
Рачунарска гимназија је прва школа из Републике Србије која се прикључила програму Oracle Academy још 2006. године и од тада наши ученици имају прилику да пролазе кроз квалитетне курсеве из области база података и програмирања и добију међународно признате сертификате.
Данас деца махом више не гуглају, већ питају вештачку интелигенцију, тј. најчешће ChatGPT. Да би се технологије одговорно и правилно користила, неопходно је да се познаје. Програм Oracle Acadеmy има курс прилагођен ученицима који је увод у тему вештачке интелигенције и машинског учења Artificial Intelligence with Machine Learning in Java. Ученици наше школе се већ спремају да полажу испит за овај сертификат.