Интервју: Алекса Данић – истакнути такмичар и гитариста
Програмирање, математика, физика и … гитара! Редак спој љубави према науци и уметности, изузетни успеси у школи и на такмичењима, много знања, талента и марљивог рада описују Алексу Данића, ученика другог разреда Рачунарске гимназије.
Алекса је један од оних ученика који је при првом сусрету са Рачунарском гимназијом направио избор свог будућег образовања. Као успешан програмер још у основној школи долазио је у Рачунарску гимназију на такмичења из информатике и освајао награде. Поред програмирања, Алекса је био награђиван и на Државним такмичењима из физике и математике током шестог и седмог разреда.
Током основне школе такмичио сам се из много предмета, али највише се посветио информатици, математици и физици где сам освајао награде на Државним такмичењима. Из математике сам освојио и једну златну, две сребрне и једну бронзану медаљу током шестог и седмог разреда на чувеном такмичењу „Кенгур без граница“. Сви ови успеси помогли су ми да добијем стипендију Рачунарске гимназије и упишем школу коју сам одувек желео. – задовољно истиче Алекса.
Жеља за новим знањима, изражен такмичарски дух и успеси младог гимназијалца су и у првој години средње школе долазили до изражаја. Уз велику подршку професора и пре свега Алексину упорност, наставио је да ниже успехе – на Државном такмичењу из информатике 2021. године освојио је другу награду! Током исте године, на информатичком такмичењу Bubble Cup 2021 у организацији Мајкрософт Развојног центра у Србији, тим младих програмера чији је Алекса био члан заузео је прво место на квалификацијама за финале такмичења.
Ради се о тимском такмичењу које се састоји из квалификационе рунде и финала. У квалификационој рунди добијамо 15 задатака и током месец дана их решавамо заједно – тим смишља идеје, куцамо кодове, шаљемо предлоге. Тимови се рангирају по броју урађених задатака и ако има више тимова са истим бројем урађених задатака , рангирају се по времену које им је било потребно да задатак реше. Професори са додатне наставе су нас позвали на ово такмичење, Фондација Петља је један од организатора , а наш професор ради и у Петљи. – објашњава Алекса.
Поред програмирања наставља да негује и свој таленат за математику. На Регионалном такмичењу талентованих ученика средњих школа по научним дисциплинама освојио је друго место из математике. Ово такмичење састоји се из писања научно-истраживачког рада, а Алекса је писао рад на тему Вероватноћа.
То је такмичење у оквиру Регионалног центра за таленте који похађам. Такмичење се састоји из писања научно истраживачког рада и израде теста. Научно истраживачки рад може да се пише током целе године, сваки такмичар бира своју тему. Ментори су ми били професори Љиљана Врачар и Срђан Огњановић, освојио сам 45 поена од могућих 50 на раду и 50 0д 50 на тесту. – поносно је истакао.
Ипак, поред свих изузетних научних резултата, Алекса нарочиту инспирацију проналази у музици. Од своје четврте године свира гитару:
Озбиљније сам почео да се бавим музиком кад сам кренуо у музичку школу са 8 година. Тада сам желео да имам бенд, али како је то у том узрасту тешко изводљиво, одлучио сам да научим да свирам тако да на једној гитари звучим као бенд. У том смислу ми је, тада најбољи гитариста на свету, Томи Емануел, био узор. Завршио сам нижу и средњу музичку школу „Коста Манојловић“ у Земуну. И сада, након 8 година и даље маштам о бенду, али моји вршњаци не слушају музику коју ја свирам, имају другачије укусе.
Први солистички наступ Алексе Данића у Дому омладине у Крагујевцу
Јеси ли компоновао своју музику?
Снимио сам свој први ауторски албум пре три месеца али још увек није објављен, надам се да ће бити ускоро. Помогао ми је пријатељ и током летњег распуста сам у његовом студију снимио свих 10 песама које сам написао.
Рекао нам је да слуша поп и рок, блуз и кантри, да је музика за њега извор опуштања и снаге за све друго: Музика је уметност и као таква не може бити обавеза. На крају, на питање на који начин усклађује своја интересовања и постиже успехе, Алекса је закључио : Не размишљам о томе колико ће све бити компликовано, једноставно зацртам себи циљ и радим док га не остварим.