Интервју: Лаура Љутај о похађању Европске школе дебате и наградном путовању у Брисел
Ученица чевртог разреда Рачунарске гимназије Лаура Љутај учествовала је на Европској школи дебате која се одржава за средњошколце и студенте сваке године у неколико градова наше земље. Као учесница финала награђена је путем у Брисел, где је имала прилику да се упозна са радом европских институција и знаменитостима у престоници Белгије и седишту ЕУ администрације. Лаура нам је говорила о почецима у школи дебате, припремама за такмичење, ономе што јој се највише допада код дебате, споју дебате и информационих технологија, као и о својим плановима за дање школовање и бављење дебатом.
Како си сазнала за Европску школу дебате и одлучила да се пријавиш?
Видела сам конкурс на интернету и с обзиром на то да раније нисам имала искуство са дебатовањем, желела сам да се ослободим треме и научим правилну дикцију и вештину јавног говора.
Да ли је било селекције пријављених кандидата?
Било је више кругова селекције. Школа дебате се организује у Београду, Новом Саду и Нишу и од укупних 300 пријављених се бира 90. После целе школе дебате, долази први круг елиминације, бира се 36 најбољих који ће учествовати на јавним дебатама, 24 особе са најбољим перформансама ће ићи на дебатни камп где ће се бирати финалисти Европске школе дебате. Нас шест финалиста је добило наградно студентско путовање у Брисел.
Како је организована школа дебате?
Школа траје четири месеца, сваке суботе по три сата. Наравно, било је и додатних часова пред такмичења или јавне дебате. Што се самих часова тиче у почетку се учи такозвана теорија дебатовања, док се у каснијем циклусу школе више вежбају дебате како бисмо имали то практично искуство.
Да ли је било учесника из IT школа?
Било је заправо много људи из IT света што ме је одушевило. Не знам за вас, али ја сам очекивала брдо правника, док то није био случај. Упознала сам много људи са ФОН-а и ЕТФ-а.
Шта ти се највише допало током школе и шта те највише привлачи код дебате?
Не бих могла да издвојим шта ми се највише свидело, целокупно искуство је било одлично. Дебата је освојила моје срце, али уједно људи и пријатељства које сам стекла током ЕШД-а су мени јако драги. Код дебате ме дефинитивно највише привлачи могућност савладавања изношења објективних ставова, а не само искључиво личних.
Како си с припремала за финално такмичење и како је оно изгледало?
Припреме за такмичење су биле интензивне, умеле смо да седимо и по шест сати и да спремамо наш случај. Трема је играла главну улогу међу нама, трибине су биле попуњене, људи су седели чак и на степеницама само да би нас слушали, али на крају смо се избориле са њом. Све у свему било је јако лепо искуство и поносна сам што су у финалу све биле жене.
Какви су ти утисци из Брисела?
Брисел је донекле био културолошки шок за мене, имају потпуно другачије ствавове и начине размишљања, као и стил живота. Јак утисак на мене је оставила количина жена на јаким позицијама, као и количина жена у праламенту. И знате шта? Завршиле су информационе технологије и софтверско инжињерство.
Да ли желиш да наставиш да се бавиш дебатом?
Наравно! Дебатом сам већ наставила да се бавим у дебатном клубу Филозофског факултета, пошто су дебатни клубови на свим факултетима отворени за све заинтересоване. Дебата тренутно јесте нека моја страст, али неће ми бити струка, студираћу информационе технологије.
Колико је по твом мишљењу важно да се ученици наше школе и генерално информатичких школа опробају у оваквим активностима?
Мислим да постоји нека врста стигме у нашем друштву да IT-јевци нису за овакве ствари. Могу да кажем да то уопште није тачно. Гледајући моје вршњаке из одељења, знам да би они били одлични дебатери, имају развијено критичко и логичко размишљање које је круцијално за дебату, једина ствар која је на њима је да ли су у могућности да уваже и туђе ставове и буду објективни.
Да ли мислиш да је могуће организовати дебату у РГ-у и о чему би била?
Нисам сигурна да ли би било довољно заинтересованих да би се основао дебатни клуб, али мислим да би добра идеја била да се уведу неке месечне панел дебате. Питање којим се бави тренутно цео свет јесте управо о AI технологији, а мислим да уз нашу струку људи би имали неопходно знање да поткрепе своје ставове.
Какво је твоје досадашње искуство школовања у Рачунарској гимназији?
У Рачунарску гимназију сам дошла пред крај друге године и са сигурношћу могу да кажем да је мој долазак овде одлична одлука. Лепо сам дочекана и од стране професора и од стране осталих ученика. Мислим да је Рачунарска гимназија идеална школа за све људе који желе да се баве информатиком и моја топла препорука је будућим генерацијама.