Менторски програм „Каријера 4.0“ у организацији Иницијативе „Дигитална Србија”
Матуранти Рачунарске гимназије су и ове школске године имали прилику да учествују у менторском програму „Каријера 4.0“ (https://www.dsi.rs/karijera40/) који организује Иницијатива „Дигитална Србија”. Задовољствно нам је да пренесемо речи организатора о овом важном пројекту.
Шта је Каријера 4.0?
Узимајући у обзир да средњошколци често немају увид у то које све прилике постоје у Србији за каријеру у дигиталној економији, и ове године Иницијатива „Дигитална Србија” организовала је четворомесечни менторски програм за ученике средњих школа, под називом „Каријера 4.0“. Четврту годину заредом овај менторски програм пружа средњошколцима јединствену прилику да сазнају шта их чека на тржишту рада.
Више од 70 ментора из индустрије имало је онлајн виђања са више од 400 ученика који су се пријавили за програм, а сваки ментор радио је са групом од двоје до петоро ученика који се тренутно налазе у периоду када се одлучују за даље школовање.
Програм „Каријера 4.0“ је прави пример како спајање образовања и привреде може бити корисно за младе. Ученици су током четири месеца радили са професионалцима, који су им открили како изгледају реални послови у фирмама попут A1, BioSense Institute, Devtech, Inspira grupa, Karanović & Partners, Levi9, Microsoft Development Center Serbia, Nordeus, Nortal, Novartis, Quantox, Vega IT, и других. Важно је напоменути да програм окупља профиле ментора који нису искључиво програмери и инжењери, како би ученицима преставили различите могућности за даље школовање и избор каријере.
Менторски програм који мења перспективе
Према прошлогодишњем интерном истраживању програм је забележио сјајне резултате — више од 96 одсто учесника оценило га је као изузетно користан и препоручило би га својим вршњацима. Чак 93 одсто учесника изјавило је да им је менторство помогло да се боље усмере ка будућој каријери и стекну увид у области које их занимају, а 85 одсто стекло је потпуно нову перспективу о могућностима у ИТ индустрији захваљујући менторском раду и практичним задацима.
Ментији долазе из целе Србије: Београд, Нови Сад, Ниш, Прибој, Пријепоље, Шабац, Ћуприја, Зајечар, Пожаревац, Лозница, Краљево, Брус, Блаце, Вршац, Крагујевац, Панчево, Ваљево… Чак 47,6 одсто њих су из специјализованих ИТ одељења, а затим и са општег, друштвеног и природно-математичког смера, смерова електротехничар, пословни администратор…
На јесен 2025. године биће организован пети циклус програма Каријера 4.0, чиме ће и наредна генерација ученика широм Србије добити прилику за да стекне знања и вештине које ће им помоћи да се лакше сналазе у динамичном свету дигиталне економије.
За Стефана Јовановића Дачића , UX istraživača (тј. истраживача корисничког искуства) из компаније Nordeus сусрет са ученицима био је кључан. Сваки ментор у Каријери 4.0 средњошколце упознаје са својом професијом, а Стефан је своју групу учио чиме се баве истраживачи корисничког искуства, како се истражује, како се постаје истраживач корисничког искуства и шта су особине доброг истраживача, са ким они сарађују, на каква питања траже одговоре, и како је то бити истраживач на конкретном примеру тестирања/играња једне мобилне игре.
Стефан је одговорио на нека наша питања о самом програму.
1) Какав је Ваш утисак о знању и мотивацији ученика који долазе на програм? Шта сте препознали од знања које ученици доносе из школе (познавање неких програмских језика, технологија…) а да је корисно и за Ваш посао?
Мотивација полазника је била за сваку похвалу, а што се самог знања тиче оно је било непостојеће и непримењиво на оно чиме се ја бавим + додатна отежавајућа околност је била што нису сви фанови игрица (а ја радим у gaming-у).
Познавање програмских језика и технологија који они поседују није битно за посао којим се ја бавим и из тог угла наступио сам по принципу ‘tabula rasa’ и рачунао на њихову мотивацију, радозналост и жељу за учењем (и то све је било довољно за успех).
2) Да ли бисте могли са нама да поделите генерално искуство као ментора на програму „Каријера 4.0“?
Имао сам прилике да учествујем у програму Каријера 4.0 као ментор области User Research. Да будем искрен, још када сам се пријављивао за сам програм нисам био сигуран да ли ће се ико пријавити баш за ту тему јер сам био снажног уврења да професија којом се ја бавим није баш најпопуларнији позив у Србији (моја слободна процена је да има мање од 10 UX Research истраживача у Србији). Драго ми је било што сам ипак добио групу (и то какву групу!) и добио прилику да приближим ову професију младим талентима и да покушам да им приближим свој занат. У току самог програма, био сам импресиониран мотивисаношћу свих учесника да оду корак даље, да ‘жртвују’ мало свог слободног викенд времена али и спремности да уђу у ‘истраживачке ципеле’. Што се знања тиче, нисам ни очекивао да поседују вештине које ће помоћи у овом курсу јер је сама професија изузетно егзотична у нашем региону.
Мени је то и био главни циљ учешћа: да покушам да осмислим садржај тако да учесници пробају да раде мој посао и из прве руке осете како је то (show, don’t tell). У томе смо и успели сви заједно, а главни разлог је што је сам програм тако осмишљен да ментор има довољно слободе да осмисли приступ и што је довољно флексибилно постављен да нај начин може из њега да се извуче максимум.
Охрабрио бих све (и будуће менторе али и ментије) да узму учешћа у следећем Каријера 4.0. За будуће менторе то је фантастична прилика да учините много (инвестирајући јако мало) јер имате могућност да помогнете младима у избору даљег усавршавања. А што се полазника тиче, јединствена прилика да ‘пречицом’ искусе тај ‘пословни свет’ и прилике и чуда која тамо постоје.
Наташа Мојашевић, ученица четвртог разреда, је поделила своје утиске са програма из угла ментија који се спрема за студије у ИТ области.
За програм се пријављујемо тако што од преко 70 ментора изаберемо 5, од којих ће нам један бити ментор за време овог програма. Менторе бирамо на основу нашег интересовања и по компанијама у којима раде.
Мој ментор је био Стефан Јовановић Дачић, User Research Lead у компанији Nordeus и моја група је имала шест полазника.
Програм је трајао 3 месеца. За то време смо имали 6 online часова који су трајали по сат времена, где нас је наш ментор упознао са својим послом. Ови часови су били јако занимљиви, зато што смо и сами имали прилику да прођемо кроз сваки део истраживања о апликацијама. Имали смо задатак да тестирамо игрицу Golf Rival компаније Nordeus и да после урадимо детаљне анализе тих тестова.
После трећег сусрета се организовала посета компанинји Nordeus за све тимове чији ментори тамо раде. Нас двоје из мог тима нисмо могли да одемо у посету када се организовала, али је наш ментор зато након завршетка програма само за нас организовао посету. Провео нас је кроз компанију и причао је са нама о свом искуству. Такође, Стефан нам је рекао да увек можемо да му се обратимо, и да ће нас обавестити на заједничкој групи кад год Nordeus буде организовао неке прилике за младе.
Стефан Павловић, ученик четвртог разреда, је задовољан што је имао прилику да учествује у овом програму и наводи своја запажања:
Програм каријера 4.0 ме је заинтересовао чим сам чуо за њега јер пружа прилику да чујемо од људи који нису тако давно били наших година, како функционише студирање, улазак у пословни свет итд. Моја група је код моје менторке имала 5 састанка до сада и треба да се одржи још један, након тога фирма за коју ради планира да организује посету за све полазнике програма. Причали смо о разним стварима од бирања факултета преко тражења посла до тога како изгледа један просечан радни дан. Наша менторка је увек била отворена за сва наша питања и она, а и сам програм су оставили врло позитиван утисак на нас.
Стефанов ментор је Душица Васић из компаније Vega IT. Душица је изнела своје утиске из угла ментора.
Учествујем у програму Kаријера 4.0 као ментор другу годину за редом и могу рећи да је ово заиста дивно искуство.
Интересовање за програм расте из године у годину и све више ђака се јавља са жељом да учествује. До сада су ученици били углавном из гимназија и специјализованих ИТ одељења али то се сваке године све више мења и долазе ђаци из различитих стручних школа.
Ђаци су сваке године све спремнији и упућенији у свет око њих, али нека од најчесћих питања која их занимају су: ‘Kако добити посао?’, ‘Kако изгледа Ваш радни дан?’, ‘Kоје технологије радите?’.
Моје искуство ментора у овом програму ми је дало увид у то да садашњи средњошколци имају много више предзнања о ономе шта их чека на факултету и да су много проактивнији у томе да сазнају како ће им бити и шта могу да очекују када се први пут запосле. Свакако сматрам и да њихова знања програмских језика о којима смо причали могу много да им помогну, како на факултету тако и приликом тражења пракси и посла у будућности. Савет који бих дала ученицима јесте да обрате пажњу на формалну конверзацију путем имејла, јер имају обичај да своје сандуче никада не проверавају. Такође, мислим да им понекад имају недостатак комуникационих вештина и да треба на томе да раде и буду отворенији и слободнији да питају шта год их занима.