Професорке Рачунарске гимназије одржале предавања на Државном семинару у организацији ДМС
На традиционалном зимском Државном семинару Друштва математичара Србије који је намењен наставницима математике и информатике у основним и средњим школама предавања су имале професорке Рачунарске гимназије, Мирјана Катић, Јелена Марковић и Душа Вуковић. Семинар је одржан на Економском факултету Универзитета у Београду 3. и 4. фебруара 2024. године.
Мирјана Катић, професорка математике у Рачунарској гимназији и директорка Математичке гимназије, је представила међународно такмичење StemCo (Сингапур). StemCo je међународно такмичење из математике и природних наука. Прошле године је учествовало 15000 ученика из целог света. Такмичење има три круга и ради се онлајн на платформи коју су направили организатори. Ове школске године после три круга је планирано да финално такмичење буде уживо у Сингапуру. Током предавања, Мирјана је представила конкретне задатке и форму такмичења.
Јелена Марковић, професорка примене рачунара у Рачунарској гимназији и асистент на Математичком факултету, је одржала предавање „Програмирање у пајтону – корњача графика“ у оквиру којег је представила Пајтон библиотеку turtle (корњача). Усвајање различитих концепата у програмирању и интеракција са софтвером постали су значајно лакши и ефикаснији уз помоћ ове библиотеке, која је оригинално креирана за наставнике као вид помоћи при учењу деце да програмирају. Осим што се може искористити за креирање мини игрица и анимација, може се искористити и за визуелизацију алгоритама. У сарадњи са Александром Филиповић из Гимназије Крушевац, Јелена је одржала још једно предавање под називом „Површина у решавању различитих типова математичких задатака“. Површина неких геометријских фигура се често користи у решавању планиметријских задатака. Понекад је такав приступ сасвим природан и очигледан, међутим постоје ситуације у којима се не види на први поглед како употреба површине доводи до решења. Током предавања акценат је био на таквим задацима: геометријским у чијој се поставци ни на који начин не помиње површина и задацима који се на први поглед ни не могу сврстати у геометријске, али се могу трансформисати у планиметријске и решити употребом површине.
Душа Вуковић, професорка база података у Рачунарској гимназији, је одржала предавање „Алат за креирање апликација Oracle App Builder, базе података и формат XML“. Алат App
Builder служи за креирање апликација које се повезују на базе података и део је онлајн окружења Oracle APEX (https://apex.oracle.com/en/). Формат XML подржава размену информација између рачунарских система као што су веб-локације, базе података и апликације трећих страна. Уколико имамо XML фајл са подацима, могуће је на основу њега креирати апликацију помоћу алата App Builder. Кроз практичан рад у алату App Builder, ученицима на интересантан и једноставан начин може да се покаже како се креирају апликације са графичким интерфејсом које обрађују податке.