Ученици РГ-а на предавању Петра Величковића о вештачкој интелигенцији у Математичкој гимназији
Ученици Рачунарске гимназије присуствовали су предавању Вештачка интелигенција за фудбал (и шире) које је одржао Петар Величковић у четвртак, 23. новембра у 13 часова у свечаној сали Математичке гимназије.
Петар Величковић је бивши ученик Математичке гимназије који тренутно ради као део тима Google DeepMind, а поред тога је и предавач на мастер студијама Универзитета у Кембриџу. Ученици су имали прилику да током предавања чују о областима којима се Петар бави, као и о пројекту у оквиру којег се налазе начини да се вештачка интелигенција примени у фудбалу. Петар је ученицима причао о току и изазовима конкретног пројекта. Резултати до који се долази употребом вештачке интелигенције треба да буду и применљиви, па је било јако важно препознати тренутак у утакмици где је могуће реаговати и утицати на даљи ток. Тим је препознао да је тај тренутак управо корнер, зато што се у том тренутку утакмица на кратко зауставља, а и ситуација је у којој се појављује могућност за постизање гола. Асистент који је креиран уз помоћ вештачке интелигенције на којем је радио Петров тим, користи предиктивне моделе да би одговорио на питање „Шта ће се десити?“. Поред тога пружа могућност да се анализира шта се десило, као и да одреди како да се деси баш одређени исход. Више о овој теми може да се прочита овде.
Поред примене у фудбалу, Петар је причао и о примени вештачке интелигенције приликом предвиђања времена путовања које даје систем Google Maps. О овој теми може више да се прочита овде.
Петар је позвао и све заинтересоване да се пријаве на догађај Eastern European Machine Learning Summer School који се по први пут организује у Србији. Пријаве се отварају у јануару 2024. године.
Ученици наше школе су пре неколико недеља посетили још једно интересантно предавање Дубоко учење и примене на Математичком факултету Универзитета у Београду. Предавање је одржао проф. др Младен Николић и том приликом је приказао основне концепте из области машинског учења, најпопуларније алгоритме и различите практичне примене.
Професор Младен Николић нам је причао о томе шта је машинско учење, шта су модели и параметризација модела. Показао нам је начине примене дубоког учења и основни концепт по ком се израчунава функција грешке. Показао нам је на који начин се генерише слика дифузионим моделима, и као пример тога нам је показао слике генерисане употребом Midjourney, Dall-E 2 и Stable diffusion. Неке од тема су били и велики језички модели, препознавање акција на видеу и графови у подацима. Предавање је било веома занимљиво и речено нам је да ће се факултет потрудити да организује још сличних предавања ускоро, изјавила је Наташа Мојашевић, ученица трећег разреда.