Ученици РГ-а у стручној посети институту ZIB – Zuse Institute Berlin
За ученике Рачунарске гимназије је организована стручна посета институту ZIB – Zuse Institute Berlin у четвртак, 21. новембра, у склопу реализоване екскурзије. ZIB је институт са преко 350 запослених чији је фокус на примењеној математици и рачунарским технологијама. Ове године је ZIB прославио 40 година рада.
Ученицима се прво обратила Наташа Ђурђевац Конрад која је представила ZIB. Институт је добио назив по немачком грађевинском инжењеру, чији је највећи успех био први програмабилан рачунар на свету. Наташин тим у институту Computational Humanities се бави математичким моделовањем, симулацијама и анализом сложених друштвених система из прошлости и садашњости.
Ана Ђурђевац са универзитета Freie Universität Berlin је ученицима причала о истраживањима у области нумеричке анализе и стохастике.
Ученици су у групама имали прилику да посете суперрачунар. ZIB управља берлинским делом севернонемачког суперрачунара који је један од најмоћнијих у Европи. Овај супер рачунар је важан зато што помаже научницима из разних области, као што су: климатска истраживања, вештачка интелигенција, медицина… Пре посете самом рачунару, ученици су слушали предавање о томе како функционише суперрачунар, како се организује рад и како се управља огромним количинама података. Посету суперрачнару су организовали Thomas Steinke и његов тим Supercomputing, Parallel and Distributed Computing.
Предавање током посете Да Винчијевом студију су за ученике организовали Daniel Baum и његов тим Visual and Data Centric Computing Mathematics of Complex Systems. У студију су ученици могли да виде интерактивне визуализације научних података. Визуализације чине чак и најсложеније податке јасним и занимљивим.
У великом анфитеатру су се ученицима обратили и студенти из Србије који су у Берлин дошли на мастер, докторске и посдокторске студије Филип Блашковић, Никола Садовек, Анастасија Пешић, Kатарина Kривокућа и Ана Дамњановић. Нашим ученицима су причали о универзитетима у Немачкој, посебно о универзитетима и институтима у Берлину. Из личног искуства су поредили организацију студија у Србији и Немачкој. Детаљно су причали о студијском програму на свим нивоима студија (основне, мастер и докторске студије) и могућностима да се добије подршка приликом уписа. Поред овог стручног дела, нашим ученицима је било интересантно да чују из прве руке и нешто о животу у Берлину.
Више фотографија посете можете погледати у Галерији.