Интервју: Владимир Игњатијевић – o одласку на двонедељни програм у ЦЕРН
Матурант Рачунарске гимназије Владимир Игњатијевић добио је прилику за посети ЦЕРН у оквиру програма који је организован за ученике средњих школа у Србији. Владимир је један од двадесет четири средњошколца који ће отићи у ЦЕРН, а програм обухвата двонедељну праксу. Учесници ће имати прилику да стекну практично знање и искуство у примени науке, технологије, инжењерства и математике у контексту истраживања спроведеног у ЦЕРН-у. HSSIP Serbia ће средњошколцима пружити јединствену прилику да се упознају са ЦЕРН-ом, његовим технологијама и физиком, као и да уче кроз наменске радионице и пратећи, посматрајући и радећи са српским научницима и инжењерима у ЦЕРН-у. Владимир је сјајан ученик Рачунарске гимнзије и истакнути такмичар. Освојио је прву награду на Државном такмичењу из физике, као и похвалу на Државном такмичењу из математике током 2021. године. Владимир је 2020. године освојио прву награду на Државном такмичењу из математике, а 2019. другу награду на Државном такмичењу из физике.
- Како си одлучио да се пријавиш за овај програм?
Нисам знао за HSSIP Serbia програм док ме на њега није упутила моја професорка Наташа Чалуковић. Пошто сам видео да се ради о одласку у ЦЕРН на две недеље, схватио сам да је то прилика која се не пропушта, тако да сам одлучио да се пријавим.
- Како је текао процес селекције?
Регистрација за овај програм се обављала преко интернета. Чланови комисије су били из ЦЕРН-а. Међутим, предизбор је вршила наша српска комисија чији су чланови били физичари запослени на Физичком факултету и у Институту за физику. Два дана након завршетка рока за подношење регистрације, српска комисија је обавестила двадесет и четири ђака да су прелиминарно примљени. Неколико дана после тога, примили смо мејл да проверимо да ли су наша латинична имена за авионске карте у складу са пасошем. Тада сам закључио да сам коначно примљен.
- Какво је твоје пређашње искуство са науком на основу ког си одабран да будеш део овог програма?
Увек ме занимало како природа функционише. Математика и физика дају својим научним језиком одговоре на та питања, тако да сам још од основне кренуо да се такмичим из тих области. Такмичења су захтевала од мене да продубљујем своје знање и разумевање изван граница редовног градива. Познавање теорије је ту примарно и у томе сам имао сву подршку својих професора из Рачунарске гимназије. Ипак, тек након рада на физичким симулацијама, успео сам себи да приближим сложеније физичке појаве, неизрачунљиве путем папира и оловке.
- Шта би желео да ти програм донесе и чиме би највише волео да се бавиш на програму?
Симулација и теорија су два од три основна приступа за научна истраживања данас. Трећи је експеримент, са чим једино и даље немам искуства. Желео бих да кроз овај програм што више видим и сазнам о самим експериментима, те да добијем прилику да научено применим на неком пројекту док будем био у ЦЕРН-у.
- Колико ће ти знање које си стекао у Рачунарској гимназији значити при овом програму?
Верујем да ће ми много значити, нарочито у случајевима када ми буде био рачунар потребан. Без њих наука данас практично не постоји. Физика и математика су ми били предавани са разумевањем, стога не сумњам да ћу моћи да се чврсто ослоним на то знање када у ЦЕРН-у будемо имали предавања о достигнућима везаним за те области.
Откако изучавам науку, никад нисам имао такву подршку као сада у Рачунарској гимназији. Сваки успех који сам до сада постигао био је препознат и прослављен од стране тима људи који раде у нашој гимназији. И заиста, сваки мој успех није био само мој, већ и читаве благонаклоне заједнице људи сачињене од моје најближе породице, пријатеља, па све до мојих професора. Управо њихова дугогодишња подршка ме довела до тога да добијем овакву прилику. Имам велику жељу да ова прилика не буде приписана само мени. Међутим, знајући да нема званичног папира или документа у коме би њихова имена била уписана поред мога, ово је мој скроман начин да им се захвалим.