Награђени победници јубиларног online mts app конкурса
Компанија Телеком Србија успешно је организовала јубиларни десети mts app конкурс за израду апликација за мобилне уређаје, ове године у on-line формату, у складу са актуелном епидемиолошком ситуацијом. Финале конкурса и представљање апликација одржано је путем видео конференције, а жири је једногласно прогласио пет најбољих апликација: Dreamscape, тима Augmentum из Гимназије „Светозар Марковић“ из Ниша, е-help, тима F&А из Гимназије Младеновац, Livecart, тима MemoEasy из нишке гимназије „Бора Станковић“ и NDP и GrickApp, тимова ФикиЦар и Наранџе из Рачунарске гимназије у Београду.
„Због безбедности учесника 10. mts app конкурса у још увек актуелној епидемиолошкој ситуацији, ове године организовали смо конкурс и презентацију у on-line формату, што је представљало посебан изазов, како за нас као организаторе, тако и за тимове ученика који су преко видео конференције представили своје апликације. Добили смо квалитетне и напредне апликације које имају и додатну друштвено одговорну, едукативну поруку и корисну примену. То је још једна потврда да млади у Србији поседују знање и ентузијазам и да им је довољно само мало подршке и подстицаја за успех“, изјавила је Мирослава Тешин Поповић, менаџер за корпоративну друштвену одговорност Телекома Србија.
Ученици специјализованих одељења за математику, информатику и рачунарство у гимназијама које су учествовале у 10. mts app конкурсу истичу да је конкурс за њих био прилика да усаврше знање и вештине које су стекли у школи. Ове године је додатан изазов био и да кроз апликацију понуде решења која доприносе превазилажењу ситуација као што је ситуација изазвана епидемијом вируса корона.
Уз похвале за организацију овогодишње презентације апликација, Вук Марковић и Милан Радомировић из тима Аугментум препоручују будућим учесницима mts аpp конкурса да учествују, представе своје идеје и буду део једног фантастичног изазова, док Филип Окетић и Анђела Кањо из тима Ф&А, који први пут учествују, истичу да су кроз конкурс много научили и напредовали у програмирању, као и да им много значи што су на презентацији видели и радове других учесника.
И Дуња Димитријевић и Нада Трајковић из тима Наранџе први пут учествују у такмичењу и наводе да је конкурс за њих био занимљиво и изазовно искуство, док је Филип Обрадовић из тима ФикиЦар, њихов друг из Рачунарске гимназије, сигуран да ће непроцењиво искуство са конкурса памтити много година.
Чланови тима MemoEasy, Наталија Симоновић, Никола Илић и Борко Крстић кажу да су захваљујући mts app конкурсу имали прилику да раде на великом пројекту и да ствари посматрају из угла корисника коме су и наменили апликацију, што ће им много значити у даљој каријери.
Победнички тимови традиционално су награђени вредним мобилним телефонима и добијају прилику да у наредном периоду учествују у следећем нивоу такмичења, Регионалном app изазову и одмере таленат и креативност са најуспешнијим тимовима из Босне и Херцеговине и Црне Горе, јер је конкурс под истим условима одржан и у организацији m:tel БиХ и m:tel ЦГ.
Mts app конкурс део је програма Телекома Србија „Покрећемо покретаче“, а у њему је током 10 година учествовало више од 2500 ученика, док је 168 тимова презентовало 175 апликација. Захваљујући значају за развој знања и вештина младих у области ИТ, мтс апп конкурс одвија се уз подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја и уврштен је у селекцију престижне европске организације CSR Europe.
Описи победничких апликација:
1. Тим Augmentum, апликација Dreamscape – сањате на јави, Гимназија „Светозар Марковић“, Ниш
Dreamscape представља платформу која омогућава сарадњу и рад у одвојеним цлоуд просторима, са апликацијама које се аутоматски синхронизују на свим уређајима. Dreamscape није само апликација – то је екстензибилна платформа која омогућава да се било који посао на рачунару или телефону дели са свим члановима тима који раде на пројекту, од куће или на послу, што је изузетно важно током актуелне епидемиолошке ситуације.
2. Тим Ф&А, апликација е-help, Гимназија Младеновац
Е-help апликација пружа помоћ око школског градива од стране вршњака. Корисник може да постави школски материјал, да затражи помоћ или некоме помогне у испуњавању школских обавеза. Може да постави питања и буде сигуран да ће му неко од вршњака из целе земље помоћи. Објаве се могу поставити у облику текста или слике. Објаве су подељене по основним предметима (основне и средње школе). Такође, постоји и учионица која је намењена за стручне предмете. Сав материјал који је постављен на апликацији биће доступан свим корисницима у сваком тренутку. Учење је много лакше уз помоћ пријатеља и апликације е-help.
3. Тим MemoEasy, апликација Livecart, Гимназија „Бора Станковић“, Ниш
Апликација омогућава куповину уз разговор са продавцем, а без изласка из куће. Ситуација настала поводом епидемије вируса корона показала је да “жива реч” и разговор никад неће бити замењени технологијом. Управо у том смислу, апликација Livecart омогућава кориснику да позове продавца и да се са њим види, чује и договори куповину. Продавац може путем слике и звука корисника да уведе у понуду и упозна га са карактеристикама производа. Апликација садржи информације о продавници – адреса и радно време, као и комплетну понуду производа.
4. Тим ФикиЦар, апликација NDP, Рачунарска гимназија
NDP је е-learning платформа која је намењена свима, а посебно корисницима у руралним деловима Србије где многе породице не могу себи да приуште рачунар; школама које не могу да обезбеде рачунаре свим ученицима и ученицима у ситуацијама када не могу да дођу у школу, а немају компјутер (као у недавној ситуацији са епидемијом) – генерално свима који желе брзо да почну да уче програмирање. NDP обезбеђује једноставан интерфејс са свим функционалностима које се могу очекивати од е-Леарнинг платформе (лекције, тестови, статистика и место за вежбање градива).
5. Тим Наранџе, GrickApp, Рачунарска гимназија
Апликација омогућава да се на основу састојака који се налазе у фрижидеру корисника изабере рецепт и направи листа за куповину. Брзо и лако се могу додати рецепти и поделити са осталим GrickApp корисницима. Рецепте који се кориснику посебно свиде, могуће је означити и касније им лакше приступити.
Извор: MTS