Проф. Бојана Јањић – Педагошке иновације: Јерусалим 2023
Педагошке иновације: Јерусалим 2023.
пише: Бојана Јањић
Током тронедељног међународног семинара посевећног Педагошким иновацијама, имала сам прилике да чујем петнаест предавача, петнаест семинарских тема и да обиђем шест школа различитог профила широм Израела. Моје професионално искуство у Јерусалиму укршта се са мојим личним, односно (у недостатку боље речи) туристичким искуством и верујем да ми се пружила прилика да сагледам не само Јерусалим, већ Израел и Израелце на један непосреднији, потпунији и продубљенији начин. Што је, уосталом, и циљ оваквих размена.
Семинар Педагошке иновације 2023 одржан је у Јерусалиму од 22. јануара до 10. фебруара 2023. године.
МАШАВ, огранак Министарства спољних послова Израела реализатор је овог великог семинара као једног од пројеката подршке земљама у развоју и убраја се у помоћ Израела државама из којих полазници курса долазе. Размишљајући о свим помоћима које од међународне заједнице добијамо или можемо добити – мени је ова, можда зато што сам наставник, најсмисленија: ако треба да научимо човека да пеца како не би био гладан, онда треба да обучимо људе који ће учити децу како да пецају – па онда друштво неће бити гладно.
Ово је догађај који је интернационалног карактера и у избору кандидата било нас је двадесет и седморо стручњака из области образовања, из седамнаест нација. Током прве недеље прозвали су нас “Мале уједињене нације”. Вредност овог семинара није био дакле само у представљању педагошких иновација које Израелци спроводе у својим школама, већ и чињеница да смо могли да упоредимо проблеме у образовању и дођемо до закључка да нас у Србији, али и колеге и ученике на Непалу, Тајланду, у Гани, Уганди или на Маруцијусу море суштински слични проблеми.
После овог увода, план је да у колумнистичким текстовима попут овог представим све области и теме о којима сам слушала и да поделим упоређивање проблема и нашег (уколико постоји), односно других приступа решавању.
Након повратка са овог необичног путовања, неки моји погледи на професију промењени су, неки општеприхваћени друштвени ставови ревидирани су, а неке нове идеје ме инспиришу. Једна од највреднијих перспектива коју сам са собом вратила је препознавање значаја заједнице и схватање да само у оквиру заједнице можемо да делујемо и као појединци.
Ова серија текстова биће и преглед неких нових пракси намењен првенствено колегама у настави, али и родитељима наших ђака, као и самим ученицима као централним фигурама наставног процеса. У другом смислу, ови текстови треба да нас заинтересују и окупе око значајних тема и проблема везаних за образовање које као данашње друштво препознајемо.
На крају, ово је први мој корак у примени онога што сам у Израелу научила.
—————————–
Ко сам ја?
Ја сам Бојана Јањић, професор српског језика и књижевности и технички секретар у Рачунарској гимназији. Уколико нас позовете телефоном или нам напишете мејл, велика је вероватноћа да ћете разговарати са мном. Себе у школи видим као својевстан мост у комуникацији између свих учесника у нашем систему образовања – наставника, ученика и родитеља, а на овом свом радном месту сам више од шест година.
Такође сам и организаторска снага иза свих ваншколских активности које се у гимназији одвијају суботом, било да су у питању секције, додатне наставе, ученичка такмичења, школски турнири или слободне актвности. Укратко – у одређеној мери сам укључена у све сегменте нашег школског живота.
Машав стипендију за Педагошке иновације 2023. године добила сам, између осталог, и зато што сам у децембру 2022. године, као ментор, добила специјалну награду за учешће ученика Рачунарске гимназије у пројекту УНХЦР-а У њиховим патикама. Била сам ментор двема својим ученицама, Жани Јеловац и Калини Стојановић у осмишљавању завршног пројекта, а наша награда гласи: Посебна награда за креативност.